Gül Çetin

Kısaca Gül Çetin

Bahçeşehir Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım bölümünde lisansını bitirdikten sonra Kadir Has Üniversitesi İletişim Bilimleri yüksek lisansını kitap sanatı üzerine tamamlamıştır. 2010’dan beri eşiyle birlikte Türkiye’nin ilk iç iletişim ajansı Fikri Mahsul’un kurucu ortağıdır. Oğlu Atlas’ın doğumundan itibaren çocuk kitapları üretmeye yoğunlaşmıştır. Çeşitli yayınevlerinden çıkan yirmi kadar çocuk kitabında imzası vardır. Yurtdışında yaşayan Türk çocuklar için (Selma Otuk ile) hazırladığı okuma ve ders kitapları Avusturya’da müfredata girmiştir ve Almanca konuşulan ülkelerde satılmaktadır. Bavul Edebiyat Dergisi’nde ve Birgün Gazetesi’nde köşe yazarıdır. İki kişisel sergi açmış, yurt içi ve dışında yetmişden fazla karma sergiye katılmıştır ve ödüllü kısa filmleri mevcuttur. Gönüllü olarak beş sene Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda çocuklara sanat eğitmenliği yapmıştır, halen Bianel Çocuk ve Gençlik Festivali juri takımındadır. 

İstanbul doğumlu Gül Çetin, Bahçeşehir Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü tam burslu ve dereceyle bitirdikten sonra Ahmet Ümit’in Masal Masal İçinde kitabı üzerine Kadir Has Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Küçük yaştan beri sanat dalları ile ilginen Gül Çetin, ortaokul ve lise eğitimi sırasında bir yandan Pera Güzel Sanatlar Piyano Bölümü’nden mezun olmuştur. Böylece İTU Taşkışla, AKM, İtalyan Kültür, Muammer Karaca gibi önemli mekanlarda konserler verme şansına sahip olmuştur. 

Sinemaya olan ilgisi ile henüz 17 yaşındayken 1. Uluslararası Cannes Junior Film Festivali’nde “En iyi senaryo” ödülü almış ve “Tik Tak” isimli ilk kısa filmini çekmiştir. Üniversitedeyken Bakü Azerbaycan 5. Start International Student Film Festival, “En İyi Çizgi Film” ödülü ve Fransız Sokağı 1. Kısa Film Sokak Festivali’nde “4. En İyi Film” ödülü alan “Head” isimli kısa animasyonu ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilmiştir. Katıldığı Atölyemor: Kadınların Sinema Atölyesi”nde kameramanlığını üstlendiği “Dona Kalan” kısa filmi 3. Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında gösterilmiştir. 

Sanatçı olarak; “Maskeli Balo” ve “Üç Renk” isimli iki kişisel sergi açmıştır. Yurtdışı grup sergilerinden en önemlileri: “Üç Renk” çizgi-şiir işleri “Outsiders2005 Project” kapsamında İsveç, Malmö Üniversitesi’nde ve COLORS Notebook Project kapsamında hazırladığı el yapımı dergi projesinin Centre Pompidou – Paris, Triennale di Milano – Milan, Shanghai Art Museum – Shanghai, Shiodomeitalia Cerative Center – Tokyo’da sergilenmesidir. Mix-media tekniği ile tasarladığı eserleri ile yurt içi ve yurt dışında 70’e yakın sayıda karma sergiye katılmıştır. Covid-19 karantina günlerinde Evrim Kuran ile birlikte www.cizgiliedebiyat.com alanında sürekli yeni işler eklenmeye devam eden bir online sergi açmışlardır, halen izlenebilir. 

2010 yılından bu yana eşi Sarp Çetin ile birlikte kurucusu olduğu “Fikri Mahsul” çatısı altında Türkiye’nin iç iletişime odaklanan ilk yaratıcı ajansı olarak farklı sektörlerden ulusal ve global markalara hizmet vermiştir. Oğlu Atlas’ın doğumuyla çeşitli mecralarda serbest illustratör, sanatçı ruhlu tasarımcı ve ağırlıklı olarak çocuklar için, kimi zaman büyükler için yazar olarak çalışmalarına devam etmektedir. Yazar ve çizer olarak; Dünya Gazetesi için 100’e yakın köşe yazarı/potikacı/ünlü dijital portre çalışması gerçekleştirmiştir. Farklı yayınevleriyle çalışarak 20’den fazla çocuk kitabına imza atmıştır. 2019 yılında kitap çizimleri ile YATADEM ve BASYAYBİR’in hazırladığı Turkish Illustrators Catalog 2019’da 61 illustratör arasında yer almıştır. Bütün dünyada ırk, dil, din ayırt etmeksizin profesyonel çizim yapan illustrator kadınları bir araya toplayan @thewomenwhodraw topluluğuna kabul edilmiştir. Selma Otuk ile birlikte yazdığı ve çizdiği “Okumak Çok Güzel” isimli kitabı 2020 yılında E.Weber yayınevi tarafından basılmış, Avusturya, İsviçre ve Almanya’da satışa sunulmuş ilk yurtdışı kitap projesidir. Ayrıca her ay Bavul Edebiyat Dergisi’nde “Evvelki Mühim Söylenmişlikler” köşesinde ve Birgün Gazetesi’nde “Doğadan Çizgili Hikayeler” köşesinde yazıp, çizmektedir. 

Gönüllü olarak; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda 5 sene çocuklara sanat eğitmenliği yapmıştır. Halen Bianel Çocuk ve Gençlik Festivali ekibinde juri olarak çalışmaktadır. Gül Çetin sanat, doğa, kitaplar, çocuklar etrafında öğrenmeye, üretmeye, tasarlamaya çalışan; Sarp’ın eşi, Atlas’ın annesi olmaktan daha önemli ve gurur verici bir marifeti olmayan meraklı biridir.

Gül Çetin is an mixed-media artist, graphic designer by day and illustrator by night in İstanbul.

After graduating from BAU Visual Communication Design, she completed her master’s degree in Communication Sciences at Kadir Has University, where she worked on her thesis about fairy tales written by Ahmet Ümit, a famous author in Turkey and worldwide.

As a TGEV volunteer, she lectured at art workshops with children for 5 years. She is the Founding Partner of Fikri Mahsul, a creative agency that focuses on internal communication and design in Turkey since 2010.

She opened two solo exhibitions and participated in over sixty group exhibitions.

After she gave birth to her son Atlas, she preferred to focus on illustrating for children’s books (she has twenty published books by now), book covers and independent literature magazines as a freelance illustrator. She takes part in various exhibitions and organizes workshops in İstanbul, Turkey for children which combines her tales books with art.

Sanat Portal-2020

BAU Alumni Center-2020

GMK-2020

Lions-2019

Rekreasyon Derneği-2019

Kids Nook-2019

BAU Alumni Center-2019

Woman Who Draw-2019

GMK-2019

Sakuder 14. yıl Resim Sergisi-2019

Turkish Illustrators Catalog-2019

Vatan Gazetesi-2019

İzmir Life-2016

Vogue-2016

Akşam Gazetesi-2003

Akşam Gazetesi-2003

Akşam Gazetesi-2003

Evrensel Kültür Dergisi-2002

Cosmo Girl-2002

Cumhuriyet Gazetesi-2002