1985, İstanbul doğumlu Gül Çetin, Bahçeşehir Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü tam burslu ve dereceyle bitirdikten sonra Ahmet Ümit’in Masal Masal İçinde kitabı üzerine Kadir Has Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Küçük yaştan beri sanat dalları ile ilginen Gül Çetin, ortaokul ve lise eğitimi sırasında bir yandan Pera Güzel Sanatlar Piyano Bölümü’nden mezun olmuştur. Böylece İTU Taşkışla, AKM, İtalyan Kültür, Muammer Karaca gibi önemli mekanlarda konserler verme şansına sahip olmuştur. 

Sinemaya olan ilgisi ile henüz 17 yaşındayken 1. Uluslararası Cannes Junior Film Festivali’nde “En iyi senaryo” ödülü almış ve “Tik Tak” isimli ilk kısa filmini çekmiştir. Üniversitedeyken Bakü Azerbaycan 5. Start International Student Film Festival, “En İyi Çizgi Film” ödülü ve Fransız Sokağı 1. Kısa Film Sokak Festivali’nde “4. En İyi Film” ödülü alan “Head” isimli kısa animasyonu ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilmiştir. Katıldığı Atölyemor: Kadınların Sinema Atölyesi”nde kameramanlığını üstlendiği “Dona Kalan” kısa filmi 3. Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında gösterilmiştir. 

Sanatçı olarak; “Maskeli Balo” ve “Üç Renk” isimli iki kişisel sergi açmıştır. Yurtdışı grup sergilerinden en önemlileri: “Üç Renk” çizgi-şiir işleri “Outsiders2005 Project” kapsamında İsveç, Malmö Üniversitesi’nde ve COLORS Notebook Project kapsamında hazırladığı el yapımı dergi projesinin Centre Pompidou – Paris, Triennale di Milano – Milan, Shanghai Art Museum – Shanghai, Shiodomeitalia Cerative Center – Tokyo’da sergilenmesidir. Mix-media tekniği ile tasarladığı eserleri ile yurt içi ve yurt dışında 70’e yakın sayıda karma sergiye katılmıştır. Covid-19 karantina günlerinde Evrim Kuran ile birlikte www.cizgiliedebiyat.com alanında sürekli yeni işler eklenmeye devam eden bir online sergi açmışlardır, halen izlenebilir. 

2010 yılından bu yana eşi Sarp Çetin ile birlikte kurucusu olduğu “Fikri Mahsul” çatısı altında Türkiye’nin iç iletişime odaklanan ilk yaratıcı ajansı olarak farklı sektörlerden ulusal ve global markalara hizmet vermiştir. 2018’de oğlu Atlas’ın doğumuyla çeşitli mecralarda serbest illustratör, sanatçı ruhlu tasarımcı ve ağırlıklı olarak çocuklar için, kimi zaman büyükler için yazar olarak çalışmalarına devam etmektedir. Yazar ve çizer olarak; Dünya Gazetesi için 100’e yakın köşe yazarı/potikacı/ünlü dijital portre çalışması gerçekleştirmiştir. Farklı yayınevleriyle çalışarak 20’den fazla çocuk kitabına imza atmıştır. 2019 yılında kitap çizimleri ile YATADEM ve BASYAYBİR’in hazırladığı Turkish Illustrators Catalog 2019’da 61 illustratör arasında yer almıştır. Bütün dünyada ırk, dil, din ayırt etmeksizin profesyonel çizim yapan illustrator kadınları bir araya toplayan @thewomenwhodraw topluluğuna kabul edilmiştir. Selma Otuk ile birlikte yazdığı ve çizdiği “Okumak Çok Güzel” isimli kitabı 2020 yılında E.Weber yayınevi tarafından basılmış, Avusturya, İsviçre ve Almanya’da satışa sunulmuş ilk yurtdışı kitap projesidir. Ayrıca her ay Bavul Edebiyat Dergisi’nde “Evvelki Mühim Söylenmişlikler” köşesinde ve Birgün Gazetesi’nde “Doğadan Çizgili Hikayeler” köşesinde yazıp, çizmektedir. 

Gönüllü olarak; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda 5 sene çocuklara sanat eğitmenliği yapmıştır. Halen Bianel Çocuk ve Gençlik Festivali ekibinde juri olarak çalışmaktadır. Gül Çetin sanat, doğa, kitaplar, çocuklar etrafında öğrenmeye, üretmeye, tasarlamaya çalışan; Sarp’ın eşi, Atlas’ın annesi olmaktan daha önemli ve gurur verici bir marifeti olmayan meraklı biridir.

1985, İstanbul doğumlu Gül Batmanoğlu Çetin’in küçük yaştan itibaren sanat dallarına karşı merakı, ilgisi, üretimleri başladı. Kulağının iyi olduğunu fark eden ailesinin desteği ile okul öncesi yaşlarlarda renklerle notaları öğrenerek Ada Müzik’te org dersleri aldı. 19 Mayıs İlkokulunda okurken birinci sınıfta okullar arası düzenlenen Resim Yarışmasında aldığı birincilik dönemin Belediye Başkanı’ndan aldığı ilk ödülü oldu. Şiirleri ve resimlerinden oluşan “Hayata Tutunmak” temalı ilk sergisini ortaokulu Özel Evrim Okulu’nda açtı. Ortaokul yıllarında 10. Uluslararası Lions Poster Yarışması’nda “Başarı Ödülü” aldı ve resimleri Nilüfer Damalı Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı Afiş Yarışması ve Pimapen Kütürevi Afiş Yarışması’nda Sergilenmeye Değer Eser olarak bulundu.

Ortaokul ve lise eğitimi sırasında bir yandan Pera Güzel Sanatlar Piyano Bölümü’nü iyi derecede mezun olarak uluslararası piyano eğitim sertifikası ile tamamladı.  İTU Taşkışla, AKM, İtalyan Kültür, Muammer Karaca gibi önemli mekanlarda konserler verme şansı oldu. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde okurken yazdığı senaryo ile 1. Uluslararası Cannes Junior Film Festivali’nde “En iyi senaryo” ödülü aldı, Barış Pirhasan, Işıl Özgentürk, İlker Canikligil, Ümit Ünal gibi çok değerli bir kadrodan bir süre eğitim aldıktan sonra henüz 17 yaşında Bilgi Üniversitesi desteği ile “Tik Tak” isimli ilk kısa filmini çekti. Bu başarısına tv ve dergiler de yer verdi. Sinemaya duyduğu tutku ile lisesinde Sinema Kulübünü kurarak gösterimler düzenledi ve sanata katkılarından dolayı okulu tarafından ödüllendirildi. 

Güzel sanatlarla ilgili bir bölüm seçmek istediği için üniversiteye hazırlanırken bir yandan Halil Öztürk atölyesinde desen çalışmalarına başladı. Burslu olarak kazandığı Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünden 2007 yılında bölüm 2.si olarak mezun oldu. 2004 yılında üniversitesinde “Maskeli Balo” isimli içinde interaktivite olan kişisel sergisini açtı. 2005 yılında “Atölyemor: Kadınların Sinema Atölyesi”ne katılarak Hülya Uğur Tanrıöver, Biket İlhan, Nalân Sakızlı, Şehbal Şenyurt, Yeşim Ustaoğlu ile birebir çalışma imkanı bularak atölye kapsamında sıfırdan ürettikleri “Dona Kalan” isimli kısa filmin kameramanlığını üstlendi. “DONA KALAN”, 3. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, İstanbul Fransız Kültür Merkezi/Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi/ Goethe Enstitü/ Diyarbakır Dsm Avrupa Sineması/Batman İl Kültür Merkezi’nde gösterildi ve basında yer aldı. Aynı sene profesyonel olarak ilk işi olan Dünya Gazetesi için 100’e yakın köşe yazarı/potikacı/ünlü dijital portre çalışması gerçekleştirdi. “SARI” adını verdiği seri çizgi-şiir işleri  “Outsiders2005 Project” kapsamında İsveç Malmö Üniversitesi Sanat ve İletişim Fakültesi Geleneksel Öğrenci İşleri Sergisi’nde yer aldı. 

2006’daHybrid City-Narratives of the Unseen 2 International Collaborative Project” kapsamında Atina/Glasgow/ Belgrad/ İstanbul ayaklı bir interaktif projeye sokak satıcılarını anlatan bir kısa bir film ile katıldı. Değerli animasyon hocası Cemal Erez’in dersi bitirme projesi kapsamında hazırladığı “Head” isimli kısa animasyon filmi Bakü Azerbaycan 5. Start International Student Film Festival, EN İYİ ÇİZGİ FİLM ödülü ve Fransız Sokağı 1. Kısa Film Sokak Festivali’nde 4.EN İYİ FİLM seçildi. Finale kalarak gösterildiği festivaller: Akbank 4. Kısa Film Festivali, 4.IAF-İstanbul Animasyon Festivali, RESFEST Digital Film Festivali,  IV. KargART Video Günleri, Kıbrıs Uluslararası Kısa Film Festivali, İ.T.Ü Kısa Film Şenliği, “İSKELE”, Bahçeşehir Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı / Fotoğraf ve Video Bölümü Sergisi, 6. Pam Kısa Film Festivali, 14th London Turkish Film Festival, BUDİ 2009 – Busan Universiade for Digital Content 2009.

2007 yılında lisansının son senesinde Öğr. Gör. Didem Çarıkçı Wong’a Görsel İletişim Tasarım bölümü “Basics of Web Design” dersinde asistanlık yaptı. “3 Renk” isimli çizgi-şiir seri işlerden oluşan kişisel sergisini açtı. Bu sergide yer alan işlerinin dijital versiyonları “COLORS Notebook Project” of Fabrica, FABRICA: LES YEUX OUVERTS (Kuratör: Centre Pompidou) kapsamında Shanghai Art Museum, Çin ve Milan, İtalya’da sergilendi. Aynı sene tasarladığı poster “10.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afiş Yarışması Sergisi”’nde finalist olarak IC Sanat Galerisi, Ankara’da sergilendi. 

Çocukları ve öğretmeyi çok sevdiğini keşferder etmez,  2007- 2012 yılları arasında her hafta bir gün Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gönüllüsü olarak “Kendime Yolculuk”, “Birikim Eğitimi”, “Kariyerime Yolculuk”, “Düşler Atölyesi”, “Küçük Sanatçılar” eğitimleri adı altında çocuklara sanat ve tasarım eğitimleri vermiştir. 

2008 yılında Kadir Has Üniversitesi İletişim Bilimleri Yüksek Lisans programına devam ederken “3RENK” seri işleri “COLORS Notebook Project” of Fabrica, FABRICA: LES YEUX OUVERTS kapsamında Shiodomeitalia Creative Center, Tokyo, Japonya’da sergilendi.

2009 yılında hazırladığı 3 parçalı foto-şiir eseri Schneidertempel Sanat Merkezi’de düzenlenen “Haikular ve Maniler” isimli Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencileri Tasarım Sergisinde yer aldı. “Cumhuriyetin 86. yılında 86 Cumhuriyet Sanatçısı” sergisi için hazırladığı Atatürk portresi ile The Madison Otel Sanat Galerisi’de düzenlenen karma sergide, kendi portresi ile de Ressamlar Derneği Sanat Evi’de düzenenlenen “Kadınım” konulu karma sergide yer aldı. Ayrıca bir sene boyunca Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’da çocuklarla ürettikleri işlerden oluşan “2008-2009 Düşler Atölyesi Yılsonu Sergisi”ni düzenlemiştir.

2010 yılında bir yandan Sanat Eğitmeni olarak Artölye-Mohini’de çalışırken Kadir Has Üniversitesi İletişim Bilimleri Yüksek Lisans programında değerli yazar Ahmet Ümit’in “Masal Masal İçinde” kitabı üzerine çalışarakTasarımasal: Masal Kitabına Yeni Bir Yorum konulu tezini tamamlamıştır. 25 yaşında genç girişimciler olarak hayat ve iş ortağı Sarp Çetin ile birlikte Türkiye’de iç iletişim alanına odaklanan ilk yaratıcı ajans olan Fikri Mahsul’ü kurmuşlardır. Farklı sektörlerden ulusal ve global markalara görsel iletişim ve tasarım hizmeti vermektedir. Fikri Mahsul için tasarladıkları web sitesi, 9. Altın Örümcek “Reklam/PR/İnteraktif Ajans Siteleri” kategorisinde “Halkın Favorisi” ödülüne layık görülmüştür. Aynı sene Akyol Galeri’de düzenlenen “Mavi Rapsodi” ve “İstanbul Düşleri” karma sergilerinde çalışmaları yer almış ve 17. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması’nda çektiği “Esnaf” konulu fotoğraf Sergilenmeye Değer Eser seçilerek Yeni Yüksektepe Kültür Derneği, Ankara’da sergilenmiştir.

İşinden kalan zamanda diliminde 2010-2011 yıllarında Puira markası için hazırladığı elyapımı tasarım çantalar Building, La Mariquata, Divarese, Bilstore, Beymen Blender mağazalarında satışa sunulmuştur. Ayrıca eşi ile birlikte “Evvelki Mühim Söylenmişlikler” adını verdikleri çevreci projeleri için atasözleri ve deyimlerimizi tipografik bir şekilde yorumlayarak bez çanta serileri hazırlamışlardır. 2011 yılında  Rekreasyon Derneği’ne üye olan Gül Çetin, sene boyunca “Mevlana’ya Saygı” Sergisi (Şehremaneti Sergi Salonu), “Cumhuriyet” Sergisi (Levent Tenis Kulübü Sanat Galerisi), Rekreasyon Derneği “Karma” Sergisi (Yunus Emre Kültür Merkezi), “Bahar Esintileri” Sergisi (Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi), Rekreasyon Derneği “Kleopatra” Sergisi (Mehmet Bal Resim Galerisi-Tarsus) karma sergilerine katılmıştır. Akyol Galeri’de düzenlenen “Mavi Derinlik” isimli karma sergisinde yer almıştır.

2012 yılında ruh eşi Sarp Çetin ile evlenerek hayatının en güzel yılları başlamıştır.

2012 yılında katıldığı karma sergiler; Rekreasyon Derneği “19. Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu” (Değirmendere Sanatevi- Kocaeli) ve  “Rauf Denktaş Anısına” Sergisi (Vuni Palas Hotel Sergi Salonu-Girne). Dünya Hayvan Hakları Günü Karma Sergisi (Basın Müzesi-Çemberlitaş). Aynı sene Grafikler Meslek Kuruluşuna üye olan Gül Çetin, GMK 31. Grafik Ürünleri Sergisi (Mimarlar Odası-İstanbul) karma sergisine katılmıştır.

2013 yılında Buğday Derneği’ne üye olmuş ve Ekolojik Yaşama Giriş eğitimiyle yaşamını  türeticiye dönüştürmeye başlamıştır. Sürdürülebilir yaşam ve bütüncül sağlık konularında (Bach Çiçek Terapi, Pranik Şifa, Ekolojik Yaşama Giriş, Permakültüre Giriş vb.) eğitimler alarak keşfetmeye devam etmektedir. Aynı sene katıldığı karma sergiler: Rekreasyon Derneği “Mevlana’ya Saygı” Sergisi (Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi Sergi Salonu), Dünya Hayvan Hakları Günü Karma Sergisi (Tüze Sanatevi) ve GMK 32. Grafik Ürünleri Sergisi (Mimarlar Odası).

2014 yılında katıldığı karma sergiler: GMK 33. Grafik Ürünleri Sergisi (Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi), Rekreasyon Derneği “Genç Bakış” Sergisi (Büyükşehir Belediyesi Turgut Özakman Sergi Salonu-Eskişehir) ve “Ben Kadınım” Sergisi (Küçüksu Sabancı Öğretmenevi).

2015 yılında katıldığı karma sergiler: GMK 34. Grafik Ürünleri Sergisi (Mimarlar Odası), 

3. Sanatta Rekreasyon Sergisi (Anadolu Üniversitesi-Eskişehir), Deneysel Tipografi Sergisi (İpek Üniversitesi-Ankara), Rekreasyon Derneği “İlahi Aşk” Sergisi (Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi-Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi), Han’da Bahar Çiçekleri 1. Sanat ve Kültür Festivali (Han – Eskişehir,) Hayvan Hakları Karma Sergisi (ArkeoPera Sanat Galerisi-İstanbul), Rekreasyon Derneği “İlahi Aşk” Sergisi (Yunus Emre Kültür Merkezi- İstanbul).

2016 yılında; çocuklara için özel hazırlanan Eğlen-Öğren yayınlarından çıkan Türk Kadın Ressamlar Serisi kitaplarından Ressam Mihri Müşvik Hanım’ı tanıtan “Nar’ın Sanat Günlüğü – Benim Portrem” kitabını resimlemiştir ve Saba Deniz Uzun’un yazdığı Goa Yayınları’ndan çıkan “Mucizenin Doğumu” kitabının kitap kapağını tasarlamıştır.  Aynı sene katıldığı karma sergiler: GMK 35. Grafik Ürünleri Sergisi (Mimarlar Odası), Kasım Rüzgarları Rekreasyon Derneği Sergisi (Deniz Müzesi-Beşiktaş-İstanbul), Bahariye Sanat Galerisi 2. Uluslar Arası Mail- Art Projesi (Kadıköy), Han’da Bahar Çiçekleri 2. Sanat ve Kültür Festivali (Han – Eskişehir), Geleneksel Erguvan İstanbul Sergisi (Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi-Cumhuriyet Müzesi Sergi Salonu- İstanbul).

2017 yılında Can Yayınları’ndan çıkan “Türkiye Hikayelerini Anlatıyor” projesi kapsamında çıkan kitaba “İlk Sipariş” isimli hikayesi seçilmiştir. 2016 Aralık-2017 Mayıs tarihleri arasında Seher Becel Sanat Atölyesinde seramik dersleri almıştır. 2017 yılında katıldığı karma sergiler: Yılbaşı Karma Sergisi (Balat Kültürevi, İstanbul), Yine Yeni Yeniden Yeni Yıl Sergisi (Akyol Art Center), İlahi Aşk Karma Sergisi (Balat Kültürevi,) 4. Uluslararası Rekreasyon Araştırmalar Kongresi Sergisi (Kuşadası), Animal Cartoon, Ev Hayvanları Karikatür Yarışması Online Sergilenmeye Değer Eser, http://www.animalcartoon.net/, Bahar Karma Sergisi (Balat Kültürevi, İstanbul), Han’da Bahar Çiçekleri 3. Sanat ve Kültür Festivali, Anadolu’da Kadın Başlıkları Sergisi (Han – Eskişehir), Geleneksel Erguvan İstanbul Sergisi (Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi-Cumhuriyet Müzesi Sergi Salonu, İstanbul), Resim-Heykel-Fotoğraf Karma Sergisi (Seher Becel Sanat Galerisi, İstanbul), Kadınlar Günü Karma Sergisi (Balat Kültürevi, İstanbul), İstanbul Rekreasyon Derneği Sergisi (Akatlar Kültür Merkezi, İstanbul).

2018 yılında anne olduktan sonra oğlunu büyütürken ajans işlerine ara vererek tamamen çizmeye ve yazmaya odaklanmıştır. Enerjisa enerji tasarrufu konulu sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ayşegül Dede’nin yazdığı “Küsmesin Yıldızlar” kitabını çizmiş, 10.000 adet basılarak ilköğretim çağındaki çocuklara dağıtılmıştır. Teen Yayıncılık’tan çıkan Esra Genç’in yazdığı Annem Çilek Ben Karnında Balıkmışım, Fasulyeden Name, Kelebek Prens, Bulutlara Üfleyen Lulu, Dünyanın Dibindeki Atlıkarınca Ülkesi ismindeki Masallarla Öğreniyorum seri masal kitaplarını çizmiştir. Aynı sene eşi ve kendi gibi meraklı insanları bir araya getirerek merak ettikleri konuları deneyimlemek için işlerinin ehli kişilerle buluşturan etkinlikler düzenlemek üzere Meraklı İnsanlar’ı kurdular. İstanbul Permakültür Kolektifi işbirliği ile eğitimler düzenlediler. 2018 yılında katıldığı karma sergiler: “CUMHURİYET’İN IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ” (BEŞİKTAŞ JK Müzesi – Vodafone Park) ve Uzay ve Uzaylılar, Komoz ve Kozmonotlar Karma Sergisi (Akyol Art Center, İstanbul).

2019 yılında kitap çizimleri ile YATADEM ve BASYAYBİR’in Türk illustratörleri uluslararası kitap fuarlarında tanıtmak amacıyla hazırladığı Turkish Illustrators Catalog 2019’da 61 illustratör arasında yer almıştır. Bütün dünyada ırk, dil, din ayırt etmeksizin profesyonel çizim yapan illustrator kadınları bir araya toplayan @thewomenwhodraw topluluğuna kabul edilmiştir. Hekim İlaç’ın Argivit ürününü tanıtımı için sponsor olduğu Ayşegül Dede’nin yazdığı “Zürafa Argi, Yaprakları Kim Yedi?” kitabını çizmiştir. www.gulcetin.com websitesini yayına aldı. Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’ne üye oldu. İllüstratörler Platformu’na katıldı. Ayrıca aynı sene her ay Bavul Dergisi’nde Evvelki Mühim Söylenmişlikler ismini verdiği köşesi için yazıp çizmeye ve Evrim Kuran’ın yazılarına illustrasyonları ile eşlik etmeye başlamıştır. Aytuna Dirican’ın yazdığı kendisinin de çizimlerini gerçekleştirdiği Didi’nin Yastık Kalesi- Mimari, Kaybolan Çorap Kuklaları – Tiyatro, Lili’nin Ninnisi- Müzik, Didi’nin Sıkıcı Masalı- Edebiyat, Bulutun Anlattıkları- Sanat Nedir? kapak isimleriyle Sanat serisi Düşyeri Yayınlarından çıktı. 

2019’da katıldığı karma sergiler: Akyol Art Center,’da düzenlenen “Mutluluğun Resmi”, “Antik Medeniyetler” ve “Mevsimlerin Rengi” temalı karma sergileriydi. Ayrıca Konak Belediyesi Karikatür Müzesi’de düzenlenen KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ İZMİR TEMSİLCİLİĞİ’NDEN “VEDA” SERGİSİ’nde bir karikatürü sergilendi. “Bir yanım Sakura bir yanım Erguvan” isimli eseri katıldığı Saküder Kuruluşunun 14.yılında düzenlediği Ödüllü İzmir resim yarışmasında Türkiye genelinden toplam 248 eser arasında ilk 41’e girdi ve İzmir Resim Heykel Müzesi Sanat Galerisi’nde sergilendi. İllüstratörler Platformu sanatçılarından biri olarak “Kenger” adını verdiği illustrasyonu ile Kadıköy Barış Manço Kütür Merkezi’nde düzenlenen platformun ilk karma sergisinde yer aldı.  

2020 çok yakında!

Bir yandan oğlu Atlas’ı büyütürken sanatsal çalışmalarına, çocuklar için üretmeye ve Bavul Dergisi’nde köşesi için yazıp çizmeye devam etmektedir.

 

 

EĞİTİM

2007- 2010, Yüksek Lisans, İletişim Bilimleri bölümü, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul.

2003–2007, Lisans,  Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümü (burslu), Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul.

2000–2003, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, İstanbul.

1997–2001, Pera Güzel Sanatlar Piyano Bölümü  

1999–1999Özel Evrim Koleji

1991–1996, Şişli 19 Mayıs İlkokulu

1988- 1990, Ada Müzik

 

EĞİTİMCİLİK TECRÜBESİ

2007- 2012, Gönüllü Eğitimci,  Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda verdiği etkinlikler: “Kendime Yolculuk”, “Birikim Eğitimi”, “Kariyerime Yolculuk”, “Düşler Atölyesi”, “Küçük Sanatçılar”

2010 Ocak – 2010 Mayıs, Sanat Eğitmeni, Artölye, Mohini, İstanbul.

2007, asistan, Öğr. Gör. Didem Çarıkçı Wong ile “Basics of Web Design” , Görsel İletişim Tasarım bölümü,  Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul.

 

ULUSAL VE ULUSLAR ARASI SERGİLER için tıklayınız.

GÖSTERİMLER için tıklayınız.

YAYINLAR için tıklayınız.

 

——————————–

 

 

FİLMOGRAFİ

HEAD, 2007, animasyon, renkli, 1.55DK.

Senaryo, Animasyon, Kurgu, Ses: N.Gül Batmanoğlu, Karakter seslendirme: Sarp Serhat Çetin, Proje Koordinatörü ve asistanı: Meral Erez, Cemal Erez, Simge Göksoy

Gün içinde maruz kaldığı sesler Mr.Head’i çileden çıkartır… 

Sokak Satıcıları, 2006, renkli

Hybrid City-Narratives of the Unseen 2 International Collaborative Project”, Atina/Glasgow/ Belgrad/ İstanbul.

DONA KALAN, 2005, siyah-beyaz, DV, 5DK. İngilizce Altyazılı
Senaryo-Yönetmen-Kurgu: Aslı Bor, Kamera: Gül Batmanoğlu, Eylem Ay, Müzik: Kitty Solaris, Oyuncular: Pınar Korun, Güzin Özsiper, Sinan Çağlar
Ayşe, evden dışarı kaçan kedisinin arkasından fırlayınca üzerinde iç çamaşırıyla sokak kapısının önünde kalır. Ayşe’yi küçük ve korkulu bir macera beklemektedir.

TikTAK, 2002, renkli, DV, 4.33 DK.

Yönetmen- Senaryo: N.Gül Batmanoğlu, Kamera: Tülay Dikenoğlu,  Kurgu: Iraz  Uzun,  Müzik: Hakan Sultanoğlu  Işık: Cengiz Güleryüz  Boom: Sezgin Çetin, Oyuncular: Saatçi; Burçin Aktar, Öğretmen; Alparslan Alemdar, Öğrenciler; Ali Gökhan Demir, Gülce Naz Pulcu, Hakan Sultanoğlu, Cihan Sultanoğlu, Başak Keskin, Hakan Ege, Kübra İnkayalı

Hedef olarak kendisine fizik mühendisliği belirleyen ve bunun için çok çalışan lise öğrencisi Burçin, fizik dersinde öğretmeninin sert davranışı yüzünden ideallerinden vazgeçer. Bu arada başına gelen olaylar hep aynı saatte gerçekleşmektedir. Saatçi olan Burçin’in dükkanına bir gün beklenmedik biri gelir…

ÖDÜLLER, BELGELER

2020, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. yılına özel Tamsanat’ın düzenlediği Genç Sanat Sergisi, “Yara” adlı eserim, Sergilenmeye Değer Eser

19 Mayıs 2020- 19 Mayıs 2021 online olarak www.tamsanat.net

2019, “Bir yanım Sakura bir yanım Erguvan” isimli eserim Saküder Kuruluşunun 14.yılında düzenlediği Ödüllü İzmir resim yarışmasında  Türkiye genelinden toplam 248 eser arasında ilk 41’e girdi. Sergilenmeye Değer Eser, İzmir Resim Heykel Müzesi Sanat Galerisi

2019, YATADEM ve BASYAYBİR in Türk illustratörleri uluslararası kitap fuarlarında tanıtmak amacıyla hazırladığı Turkish Illustrators Catalog 2019’da 61 illustratör arasında yer aldım.

2011, “Nevşehir Belediyesi Uluslararası 2. Fotoğraf Yarışması”, Katılım Belgesi

2011, “1.Koçluk Zirvesi”, Katılım Belgesi

2010, Fikri Mahsul için tasarladıkları web sitesi, 9. Altın Örümcek “Reklam/PR/İnteraktif Ajans Siteleri” kategorisinde “Halkın Favorisi” ödülüne layık görülmüştür.

2010, “17. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması”, Sergilenmeye Değer Eser

2009, “Head” filminin başarıları için Kadir Has Üniversitesi Teşekkür Belgesi

2008, “Head”, 5. Start International Student Film Festival, “En iyi Çizgi Film” Ödülü

2008, Dünya Gönüllüler Günü, TEGV Teşekkür Belgesi

2008, “Head” isimli animasyonu, 6. Pam Kısa Film Festivali, Teşekkür Belgesi

2007, Dünya Gönüllüler Günü, TEGV Teşekkür Belgesi

2007, “Head”,  Fransız Sokağı 1. Kısa Film Sokak Festivali, 4.En İyi Kısa Film

2003- 2007,  Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlük Yüksek Onur ve Dekanlık Onur Belgeleri

2007, “Reklamcılar Tahtaya Eğitim Seminerleri-17-18-19”, Katılım Belgeleri 

2007, 10.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afiş Yarışması, Sergilenmeye Değer Eser 

2002, “TikTAK”, 1.Uluslararası Cannes Junior – Gençlik Film Festivali, “En İyi Senaryo” ödülü

2002, Sinema dalında “Başarı ödülü”, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi

1999, Sergilenmeye Değer Eser, Nilüfer Damalı Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı Afiş Yarışması 

1998, Sergilenmeye Değer Eser, Pimapen Kütürevi Afiş Yarışması  

1997, 10. Uluslararası Lions Poster Yarışması, “Başarı Ödülü”

1991, Şişli Belediyesi’nin ilkokullar arası düzenlenen Tasarruf Konulu resim yarışmasında “Birincilik” ödülü

 

HAKKINDA ÇIKANLAR

2020, Röportaj, Mercek Altı Programı, İllustratörler Platformu,  İnstagram Canlı Yayını

2020, Röportaj, Hayalgünü Merkezi ile İnstagram Canlı Yayını, Çocuklar Soruyor: Çizginin yolunda Tasarım, Kitaplar, Çocuklar

2020, Röportaj, Sanat Portal

2020, Kitap Tanıtım Haberi: Çocuklar için Sanat Kitapları Serisi, Bau Alumni Center

2020, Kitap Tanıtım Haberi: Çocuklar için Sanat Kitapları Serisi, Gmk

2019, Kitap Tanıtım Haberi: Masallarla Öğreniyorum Kitapları Serisi, Gmk

2019, Kitap Tanıtım Haberi: Masallarla Öğreniyorum Serisi, Bau Alumni Center

2019, Kültür- Sanat Haberi: Antik Medeniyetler ACC Galeri’de , Vatan Gazetesi

2019, Röportaj, Animasyonun Kadınları

2016, Kitap Haber, Nar’ın Sanat Serisi: Benim Portrem, İzmir Life

2016, Kitap Haber, Nar’ın Sanat Serisi: Benim Portrem, Vogue


2009, Haber, “Bahçeşehirli iletişimciler Güney Kore’de finalde”, Bahçeşehir Üniversitesi Haber Gazetesi, no:26, sf.4

2009,  Röportaj,Her şey bir karikatür kitabında gördüğüm tek kareyle başladı”, Bahçeşehir Üniversitesi Haber Gazetesi, no:25, sf.5

2006,  “Kadınların Sinema Atölyesi 2005”, Amigra Kültür – Sanat ve Edebiyat Dergisi, no:7

2005, “Kadınlar Sinema Yapıyor”, Akşam Gazetesi

2004, Haber ve Röportaj, “Kadın kadına, kadınlar için”, Radikal Gazetesi, sf.2

2004, Haber ve Röportaj, “Kadınlar yazıyor, oynuyor, yönetiyor”, Gündem Gazetesi

2004, Haber, “Sinemada erkek egemenliğine son”, Sabah, Günaydın eki, sf.1, 8

2002,  Röportaj, “Gençlik ve Sinema Şenliği”, CosmoGirl, sf.72,73

2002, Haber, Altyazı Dergisi

2002,  Söyleşi, “Genç Sinema”, Evrensel Kültür Dergisi, sf.29,30  

2002, Program konuğu, “Gençlerle Soru-Yorum” , TV8

2002, Haber ve Röportaj, “Sinemaya Genç Soluk”, Akşam Gazetesi eki,sf.26

2002, TRT İstanbul Radyosu, canlı yayın röportajı

2002, Haber, “ Gençlik Şenliğinde Kısa Film Ödülleri”, Cumhuriyet Gazetesi, sf.12

——————————

KATILDIĞI ATÖLYE ÇALIŞMALARI VE SEMİNERLER

2016 Aralık-2017 Mayıs Seher Becel’den Seramik dersleri 

2016, Uygulamalı Hikaye Anlatma Teknikleri Atölyesi, Eğitmen Zinnure Türe,Tezgahçılar, 

2016, TPAE Permakültüre Giriş Kursu – Eğitmen: Z.Dilek Yalçın Demiralp, İstanbul Permakültür Kollektifi- Bilgi Üniversitesi

2016, Kış Aylarında İç Isıtan Doğal Tarifler – İpek Kuşçu, İstanbul Permakültür Kollektifi

2016, Sabun Yapma Atölyesi, Kır Çocukları

2016, Merhem Yapma Atölyesi, Kır Çocukları

2015, Pranik Şifa Temel Eğitimi, Saffet Güler – Radia – İstanbul

2014, Ekolojik Yaşama Giriş, Buğday Derneği – İstanbul

2013, Bach Çiçek Terapi, Doğal Sağlık Danışmanı- İstanbul

2011, 1. Koçluk Zirvesi “Kelebek Etkisi”, Ramada Plaza, İstanbul.

2011, All Design, Haliç Kongre Merkezi, İstanbul.

2009,  Çağdaş Fotoğraf Serileri Söyleşi Dizisi: Murat Germen ve Orhan Cem Çetin, İstanbul Modern, İstanbul.

2008, Grafik Tasarım Günleri İstanbul -2: Miles Newlyn, İTÜ, İstanbul.

2007, Grafik Tasarım Günleri İstanbul -1: Jonathan Barnbrook, Tüyap, İstanbul.

2007, “Reklamcılar Tahtaya Eğitim Seminerleri–19”, Bilgi Üniversitesi, İstanbul.

2007, “Reklamcılar Tahtaya Eğitim Seminerleri–18”, İTÜ, İstanbul.

2007, “Reklamcılar Tahtaya Eğitim Seminerleri–17”, İTÜ, İstanbul.

2006, Başar Muluk ile animasyon dersleri, Yoğurt Teknolojileri, İTÜ, İstanbul.

2005, “Dergi Tasarımı Atölyesi: Oded Ezer”, Bahcesehir Üniversitesi, İstanbul.

2005, “ctrl_alt_del. a sound-art Project”, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul.

2004, “Atölyemor: Kadınların Sinema Atölyesi: Hülya Uğur Tanrıöver, Biket İlhan,
Nalân Sakızlı, Şehbal Şenyurt, Yeşim Ustaoğlu”, Beyoğlu, İstanbul.

2004, “Icograda Design Week”, Bilgi Üniversitesi, İstanbul.

2003, Halil Öztürk atölyesinde desen çalışmaları, Taksim, İstanbul.

2002, “Kısa Film Senaryo Atölyesi: Barış Pirhasan, Ümit Ünal, İlker Canikligil, Vecdi Sayar, Işıl Özgentürk”, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul.

DİĞER 

1997–2004, Piyano konserleri; İTU Taşkışla, AKM, İtalyan Kültür, Muammer Karaca, Pera Güzel Sanatlar Lisesi

Gül Çetin is an mixed-media artist, graphic designer by day and illustrator by night in İstanbul.

After graduating from BAU Visual Communication Design, she completed her master’s degree in Communication Sciences at Kadir Has University, where she worked on her thesis about fairy tales written by Ahmet Ümit, a famous author in Turkey and worldwide.

As a TGEV volunteer, she lectured at art workshops with children for 5 years. She is the Founding Partner of Fikri Mahsul, a creative agency that focuses on internal communication and design in Turkey since 2010.

She opened two solo exhibitions and participated in over sixty group exhibitions.

After she gave birth to her son Atlas, she preferred to focus on illustrating for children’s books (she has twenty published books by now), book covers and independent literature magazines as a freelance illustrator. She takes part in various exhibitions and organizes workshops in İstanbul, Turkey for children which combines her tales books with art.

Sanat Portal-2020

BAU Alumni Center-2020

GMK-2020

Kids Nook-2019

Lions-2019

Rekreasyon Derneği-2019

BAU Alumni Center-2019

Woman Who Draw-2019

GMK-2019

Sakuder 14. yıl Resim Sergisi-2019

Turkish Illustrators Catalog-2019

Vatan Gazetesi-2019

İzmir Life-2016

Vogue-2016

Akşam Gazetesi-2003

Akşam Gazetesi-2003

Akşam
Gazetesi-2003

Evrensel Kültür Dergisi-2002

Cosmo Girl-2002

Cumhuriyet Gazetesi-2002