Gül Çetin

Kısaca Gül Çetin

1985, İstanbul doğumlu Gül Çetin, Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım bölümünde burslu olarak lisansını bitirdikten sonra Kadir Has Üniversitesi İletişim Bilimleri yüksek lisansını kitap sanatı üzerine hazırladığı tezle tamamlamıştır. 2010’dan beri eşiyle birlikte Türkiye’nin ilk iç iletişim ajansı Fikri Mahsul’un kurucu ortağıdır. Oğlu Atlas’ın doğumundan itibaren yazmaya, çizmeye ve sanatsal projelerine yoğunlaşmıştır. Çeşitli yayınevlerinden çıkan yirmi kadar çocuk kitabında imzası vardır. Ayrıca markalara özel sosyal sorumluluk projeleri ve çocuk kitapları tasarlar. Yurtdışında yaşayan Türk çocuklar için (Selma Otuk ile) hazırladığı okuma ve ders kitapları Avusturya’da müfredata girmiştir ve Almanca konuşulan ülkelerde satılmaktadır. Bavul Edebiyat Dergisi’nde ve Birgün Gazetesi’nde köşe yazar/çizeridir. İki kişisel sergi açmış, yurt içi ve dışında altmışdan fazla karma sergiye katılmıştır ve ödüllü kısa filmleri mevcuttur. Gönüllü olarak beş sene Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda çocuklara sanat eğitmenliği yapmıştır, halen Bianel Çocuk ve Gençlik Festivali juri takımındadır. Bir yandan sürdürülebilir yaşam, bütüncül sağlık konularını keşfetmeye devam eden meraklı bir bahçecidir.

1985, İstanbul doğumlu Gül Çetin küçük yaştan beri sanat dalları ile ilgilenir ve kendini ifade etme biçimi olarak görür. Müzik ve resme olan sevgisi onu çok erken yaştan itibaren aldığı eğitimler, yarışma başarıları ve sergilerle tanıştırır. Özel Evrim Koleji ortaokulu ve Beşiktaş Atatürk Anadolu lisesi eğitimi sırasında, bir yandan Pera Güzel Sanatlar Piyano Bölümü’nden mezun olmuştur. Böylece İTU Taşkışla, AKM, İtalyan Kültür, Muammer Karaca gibi önemli mekanlarda konserler verme şansına sahip olmuştur. Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü tam burslu ve dereceyle bitirdikten sonra Ahmet Ümit’in Masal Masal İçinde kitabı ve kitap sanatı üzerine Kadir Has Üniversitesi’nde yarı burslu olarak İletişim Bilimleri Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Sinemaya olan ilgisi ile henüz 17 yaşındayken 1. Uluslararası Cannes Junior Film Festivali’nde “En iyi senaryo” ödülü almış ve “Tik Tak” isimli ilk kısa filmini çekmiştir. Üniversite yıllarında, Bakü Azerbaycan 5. Start International Student Film Festival, “En İyi Çizgi Film” ödülü ve Fransız Sokağı 1. Kısa Film Sokak Festivali’nde “4. En İyi Film” ödülü alan “Head” isimli kısa animasyonu ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilmiştir. Katıldığı Atölyemor: Kadınların Sinema Atölyesi”nde kameramanlığını üstlendiği “Dona Kalan” kısa filmi 3. Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında gösterilmiştir. 

Sanatçı olarak; “Maskeli Balo” (2004) ve “Üç Renk” (2007) isimli iki kişisel sergi açmıştır. Yurtdışı grup sergilerinden en önemlileri: “Üç Renk” çizgi-şiir işlerinin “Outsiders2005 Project” kapsamında İsveç, Malmö Üniversitesi’nde ve COLORS Notebook Project kapsamında hazırladığı el yapımı dergi projesinin Centre Pompidou – Paris, Triennale di Milano – Milan, Shanghai Art Museum – Shanghai, Shiodome Italia Creative Center – Tokyo’da sergilenmesidir. Mix-media tekniği ile tasarladığı eserleri ile yurt içi ve yurt dışında 70’e yakın sayıda karma sergiye katılmıştır.  Eserlerinden bazıları çeşitli yarışmalarda sergilenmeye değer eser olarak görülmüştür. 2020 Covid-19 karantina günlerinde Evrim Kuran ile birlikte www.cizgiliedebiyat.com alanında sürekli yeni işler eklenmeye devam eden bir online sergi açmışlardır, halen izlenebilir. 

2010 yılından bu yana eşi Sarp Çetin ile birlikte kurucusu olduğu “Fikri Mahsul” çatısı altında Türkiye’nin iç iletişime odaklanan ilk yaratıcı ajansı olarak farklı sektörlerden ulusal ve global markalara hizmet vermiştir. İşinden artakalan zamanlarda, 2010-2011 yıllarında Puira markası için hazırladığı elyapımı tasarım çantalar Building, La Mariquata, Divarese, Bilstore, Beymen Blender mağazalarında satışa sunulmuştur. 

2018’de oğlu Atlas’ın doğumuyla çeşitli mecralarda ağırlıklı olarak çocuklar için yazar, çizer ve daima sanatçı ruhlu tasarımcı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Markalara özel sosyal sorumluluk projeleri ve çocuk kitapları tasarlar. Bunlardan en önemlisi 10 yıldır her sene Enerjisa için hayata geçirdiği  konsept geliştirme, çocuklara ve çalışanlara özel eğitim ve sunum ve çocuk kitabı tasarımı alanlarında destek vererek, ilköğretim öğrencilerine enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan “Enerjimi Koruyorum” projesidir. Türkiye’nin her yerinden 20.000 çocuğa ulaşan bu proje Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Eğitim dalında pek çok ödül almıştır.

Yazar ve çizer olarak; Dünya Gazetesi için 100’e yakın köşe yazarı/potikacı/ünlü dijital portre çalışması gerçekleştirmiştir. Düşyeri, Olimpos Çocuk, Bal Çocuk, Eğlen Öğren gibi  farklı yayınevleriyle çalışarak 20’den fazla çocuk kitabında çizer olarak imzası vardır. 2019 yılında kitap çizimleri ile YATADEM ve BASYAYBİR’in hazırladığı Turkish Illustrators Catalog 2019’da 61 illustratör arasında yer almıştır. Bütün dünyada ırk, dil, din ayırt etmeksizin profesyonel çizim yapan illustrator kadınları bir araya toplayan @thewomenwhodraw topluluğuna kabul edilmiştir. Selma Otuk ile birlikte yazdığı ve çizdiği “Okumak Çok Güzel” isimli kitabı 2020 yılında E. Weber yayınevi tarafından basılmış ve Avusturya’da müfredata girmiştir. İsviçre ve Almanya’da satışa sunulmuştur. Ayrıca her ay Bavul Edebiyat Dergisi’nde “Evvelki Mühim Söylenmişlikler” köşesinde ve Birgün Gazetesi’nde “Doğadan Çizgili Hikayeler” köşesinde yazıp, çizmektedir. 

Gönüllü olarak; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda 5 sene çocuklara sanat eğitmenliği yapmıştır. Halen Bianel Çocuk ve Gençlik Festivali ekibinde juri olarak çalışmaktadır.

Bir yandan sürdürülebilir yaşam, bütüncül sağlık konularını keşfetmeye devam eden meraklı bir bahçecidir. Gül Çetin sanat, doğa, kitaplar, çocuklar etrafında öğrenmeye, üretmeye, tasarlamaya çalışan; Sarp’ın eşi, Atlas’ın annesi olmaktan daha önemli bir marifeti olmayan biridir.

Gül Çetin is an mixed-media artist, graphic designer by day and illustrator by night in İstanbul.

After graduating from BAU Visual Communication Design, she completed her master’s degree in Communication Sciences at Kadir Has University, where she worked on her thesis about fairy tales written by Ahmet Ümit, a famous author in Turkey and worldwide.

As a TGEV volunteer, she lectured at art workshops with children for 5 years. She is the Founding Partner of Fikri Mahsul, a creative agency that focuses on internal communication and design in Turkey since 2010.

She opened two solo exhibitions and participated in over sixty group exhibitions.

After she gave birth to her son Atlas, she preferred to focus on illustrating for children’s books (she has twenty published books by now), book covers and independent literature magazines as a freelance illustrator. She takes part in various exhibitions and organizes workshops in İstanbul, Turkey for children which combines her tales books with art.

BAU ALUMNİ CENTER - HABER 2021

Sanat Portal-2020

BAU Alumni Center- HABER 2020

GMK- HABER 2020

Lions-2019

Rekreasyon Derneği-2019

Kids Nook-2019

BAU Alumni Center- HABER 2019

Woman Who Draw-2019

GMK-HABER 2019

Sakuder 14. yıl Resim Sergisi-2019

Turkish Illustrators Catalog-2019

Vatan Gazetesi-2019

İzmir Life-2016

Vogue-2016

Akşam Gazetesi-2003

Akşam Gazetesi-2003

Akşam Gazetesi-2003

Evrensel Kültür Dergisi-2002

Cosmo Girl-2002

Cumhuriyet Gazetesi-2002