Gül Çetin

Gül Çetin 1985, İstanbul doğumludur. Küçük yaştan beri sanat dalları ile ilgilenir ve kendini ifade etme biçimi olarak yazar, çizer, tasarlar. Müzik ve resme olan sevgisi onu çok erken yaştan itibaren aldığı eğitimler, yarışma başarıları ve sergilerle tanıştırır. Ortaokul sırasında bir yandan Pera Güzel Sanatlar Piyano Bölümü’nden mezun olmuştur. Böylece İTU Taşkışla, AKM, İtalyan Kültür, Muammer Karaca gibi mekanlarda konserler verme şansına sahip olmuştur. En önemlisi 17 yaşında aldığı “1. Uluslararası Cannes Junior Film Festivali’nde “En iyi senaryo” ödülü olmak üzere, ödüllü kısa filmleri mevcuttur. Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım bölümünde burslu olarak lisansını bitirdikten sonra Kadir Has Üniversitesi İletişim Bilimleri yüksek lisansını yazar Ahmet Ümit’in masal kitabı üzerine hazırladığı tezle kitap sanatı konusunu işleyerek tamamlamıştır. 2010 yılından bu yana eşi Sarp Çetin ile birlikte kurucusu olduğu “Fikri Mahsul” çatısı altında Türkiye’nin iç iletişime odaklanan ilk yaratıcı ajansı olarak farklı sektörlerden ulusal ve global markalara hizmet vermektedir.

Yazar ve çizer olarak da çalışmalarına devam eden Gül Çetin’in illüstrasyonları, yazıları, şiirleri çeşitli dergilerde, gazetelerde ve kitaplarda yer almıştır. Çizer olarak çeşitli yayınevlerinden çıkan pek çok çocuk kitabında emeği vardır. 2019 yılında kitap çizimleri ile YATADEM ve BASYAYBİR’in hazırladığı Turkish Illustrators Catalog 2019’da 61 illüstratör arasında yer almıştır. Bütün dünyada ırk, dil, din ayırt etmeksizin profesyonel çizim yapan illüstratör kadınları bir araya toplayan @thewomenwhodraw topluluğuna kabul edilmiştir.  Ebeveyn ayrılığı üzerine çocuklar için yazdığı “Yorganımın Altından Sesleniyorum” kitabı 2021 yılında Timaş Çocuk tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca markalara özel sosyal sorumluluk projeleri ve çocuk kitapları tasarlar. Bunlardan en önemlisi 2010 yılından bu yana  Enerjisa için hayata geçirdiği konsept geliştirme, çocuklara ve çalışanlara özel eğitimler ve sunumlar, çocuk kitabı tasarımı alanlarında destek vererek, ilköğretim öğrencilerine enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan “Enerjimi Koruyorum” projesidir. Türkiye’nin her yerinden 250 binden fazla öğrenciye ulaşan bu proje Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Eğitim dalında pek çok ödül almıştır. Köy okulu öğrencilerinin hikayeleriyle zorlu hastalıklarla mücadele eden çocuklara umut oldukları Make A Wish (Bir Dilek Tut Derneği) için hazırladığı “Umudun Çocukları” kitabı bu kitaplardan en özelidir. Yurtdışında yaşayan Türk çocuklar için (Selma Otuk ile) hazırladığı “Okumak Çok Güzel” ve “Noktalama İşaretlerini Öğreniyorum” isimli okuma ve ders kitapları Avusturya’da müfredata girmiştir ve Almanca konuşulan ülkelerde satılmaktadır. Permakültür eğitimli bir bahçeci olan Gül Çetin, Birgün Gazetesindeki “Doğadan Çizgili Hikayeler” köşesinde çiçeklerle ilgili, kitap ekinde “Çizgili Hikayeler” köşesinde çocuk kitapları ile ilgili, Bavul Edebiyat Dergisinde “Evvelki Mühim Söylenmişlikler” köşesinde atasözleri ve deyimlerin hikayelerini yazmaktadır.

Sanatçı olarak; “Maskeli Balo” (2004) ve “Üç Renk” (2007) isimli iki kişisel sergi açmıştır. Yurtdışı grup sergilerinden en önemlileri: “Üç Renk” çizgi-şiir işlerinin “Outsiders2005 Project” kapsamında İsveç, Malmö Üniversitesi’nde ve COLORS Notebook Project kapsamında hazırladığı el yapımı dergi projesinin Centre Pompidou – Paris, Triennale di Milano – Milan, Shanghai Art Museum – Shanghai, Shiodome Italia Creative Center – Tokyo’da sergilenmesidir. Mix-media tekniği ile tasarladığı eserleri ile yurt içi ve yurt dışında seksene yakın sayıda karma sergiye katılmıştır. Rotary, Saküder, Rekreasyon Derneği, GMK gibi kurumların düzenlediği sergilerde Genç Sanatçılar Seçkilerinde eserlerinden bazıları sergilenmeye değer eser olarak görülmüştür. Covid-19 karantina günlerinde Evrim Kuran ile birlikte www.cizgiliedebiyat.com alanında sürekli yeni işler eklenmeye devam eden bir online sergi açmışlardır, halen izlenebilir. Nakış ile boyaları birlikte kullanarak geliştirdiği tekniği ile 3. kişisel sergisi için hazırlıklarını sürdürmektedir. 

Gönüllü olarak beş seneye yakın Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda çocuklara sanat eğitmenliği yapmıştır, halen Bianel Çocuk ve Gençlik Festivali juri takımındadır. Gül Çetin sanat, doğa, kitaplar, çocuklar etrafında öğrenmeye, üretmeye, tasarlamaya çalışan; Sarp’ın eşi, Atlas’ın annesi olmaktan daha önemli bir marifeti olmayan biridir.

1985, İstanbul doğumlu Gül Çetin küçük yaştan beri sanat dalları ile ilgilenir ve kendini ifade etme biçimi olarak yazar, çizer, tasarlar. Müzik ve resme olan sevgisi onu çok erken yaştan itibaren aldığı eğitimler, yarışma başarıları ve sergilerle tanıştırır. Özel Evrim Koleji ortaokulu ve Beşiktaş Atatürk Anadolu lisesi eğitimi sırasında, bir yandan Pera Güzel Sanatlar Piyano Bölümü’nden mezun olmuştur. Böylece İTU Taşkışla, AKM, İtalyan Kültür, Muammer Karaca gibi önemli mekanlarda konserler verme şansına sahip olmuştur. Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü tam burslu ve dereceyle bitirdikten sonra Ahmet Ümit’in Masal Masal İçinde kitabı ve kitap sanatı üzerine Kadir Has Üniversitesi’nde yarı burslu olarak İletişim Bilimleri Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Sinemaya olan ilgisi ile henüz 17 yaşındayken 1. Uluslararası Cannes Junior Film Festivali’nde “En iyi senaryo” ödülü almış ve “Tik Tak” isimli ilk kısa filmini çekmiştir. Üniversite yıllarında, Bakü Azerbaycan 5. Start International Student Film Festival, “En İyi Çizgi Film” ödülü ve Fransız Sokağı 1. Kısa Film Sokak Festivali’nde “4. En İyi Film” ödülü alan “Head” isimli kısa animasyonu ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilmiştir. Katıldığı Atölyemor: Kadınların Sinema Atölyesi”nde kameramanlığını üstlendiği “Dona Kalan” kısa filmi 3. Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında gösterilmiştir. 

2010 yılından bu yana eşi Sarp Çetin ile birlikte kurucusu olduğu “Fikri Mahsul” çatısı altında Türkiye’nin iç iletişime odaklanan ilk yaratıcı ajansı olarak farklı sektörlerden ulusal ve global markalara hizmet vermiştir. 

Sanatçı olarak; “Maskeli Balo” (2004) ve “Üç Renk” (2007) isimli iki kişisel sergi açmıştır. 2010 yılında Puira markası için hazırladığı el yapımı tasarım çantalar Building, La Mariquata, Divarese, Bilstore, Beymen Blender mağazalarında satışa sunulmuştur. Yurtdışı grup sergilerinden en önemlileri: “Üç Renk” çizgi-şiir işlerinin “Outsiders2005 Project” kapsamında İsveç, Malmö Üniversitesi’nde ve COLORS Notebook Project kapsamında hazırladığı el yapımı dergi projesinin Centre Pompidou – Paris, Triennale di Milano – Milan, Shanghai Art Museum – Shanghai, Shiodome Italia Creative Center – Tokyo’da sergilenmesidir. Mix-media tekniği ile tasarladığı eserleri ile yurt içi ve yurt dışında 80’e yakın sayıda karma sergiye katılmıştır.  Eserlerinden bazıları çeşitli yarışmalarda sergilenmeye değer eser olarak görülmüştür. Covid-19 karantina günlerinde Evrim Kuran ile birlikte www.cizgiliedebiyat.com alanında sürekli yeni işler eklenmeye devam eden bir online sergi açmışlardır, halen izlenebilir. 

Yazar ve çizer olarak; Dünya Gazetesi için 100’e yakın köşe yazarı/potikacı/ünlü dijital portre çalışması gerçekleştirmiştir. Düşyeri, Olimpos Çocuk, Bal Çocuk, Eğlen Öğren, Turkuvaz Kitap gibi farklı yayınevleriyle çalışarak 20’den fazla çocuk kitabında çizer olarak imzası vardır. 2019 yılında kitap çizimleri ile YATADEM ve BASYAYBİR’in hazırladığı Turkish Illustrators Catalog 2019’da 61 illüstratör arasında yer almıştır. Bütün dünyada ırk, dil, din ayırt etmeksizin profesyonel çizim yapan illüstratör kadınları bir araya toplayan @thewomenwhodraw topluluğuna kabul edilmiştir. 2017 yılında Can Yayınları’ndan çıkan ‘Türkiye Hikayelerini Anlatıyor’ kitabında “İlk Sipariş” isimli hikayesi yer almıştır. Ebeveyn ayrılığı üzerine yazdığı “Yorganımın Altından Sesleniyorum” çocuk kitabı, 2021 yılında Timaş Çocuk tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca markalara özel sosyal sorumluluk projeleri ve çocuk kitapları tasarlar. Bunlardan en önemlisi 10 yıldır her sene Enerjisa için hayata geçirdiği  konsept geliştirme, çocuklara ve çalışanlara özel eğitim ve sunum ve çocuk kitabı tasarımı alanlarında destek vererek, ilköğretim öğrencilerine enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan “Enerjimi Koruyorum” projesidir. Türkiye’nin her yerinden 40.000 çocuğa ulaşan bu proje Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Eğitim dalında pek çok ödül almıştır. Köy okulu öğrencilerinin hikayeleriyle zorlu hastalıklarla mücadele eden çocuklara umut oldukları Make A Wish (Bir Dilek Tut Derneği) için hazırladığı “Umudun Çocukları” kitabı bu kitaplardan en özelidir. Yurtdışında yaşayan Türk çocuklar için (öğretmen Selma Otuk ile) hazırladığı “Okumak Çok Güzel” (2020) ve “Noktalama İşaretlerini Öğreniyorum” (2021) okuma ve ders kitapları Avusturya’da müfredata girmiştir ve Almanca konuşulan ülkelerde satılmaktadır. Her ay Bavul Edebiyat Dergisi’nde “Evvelki Mühim Söylenmişlikler” köşesinde ve Birgün Gazetesi’nde “Doğadan Çizgili Hikayeler” köşesinde yazıp, çizmektedir.

Gönüllü olarak; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda 5 sene çocuklara sanat eğitmenliği yapmıştır. Halen Bianel Çocuk ve Gençlik Festivali ekibinde juri olarak çalışmaktadır.

Bir yandan sürdürülebilir yaşam, bütüncül sağlık konularını keşfetmeye devam eden permakültür eğitilimli meraklı bir bahçecidir. Gül Çetin sanat, doğa, kitaplar, çocuklar etrafında öğrenmeye, üretmeye, tasarlamaya çalışan; Sarp’ın eşi, Atlas’ın annesi olmaktan daha önemli bir marifeti olmayan biridir.

Gül Çetin was born on 1985 in Istanbul. After graduating from the Department of Visual Arts and Visual Communication Design at Bahçeşehir University with a scholarship, she completed her master’s degree in Communication Sciences at Kadir Has University with a thesis on the art of books titled” A New Interpretation of the Fairy Tale Book”. She has served national and global brands from different sectors as Turkey’s first creative agency focusing on internal communication, under the “Fikri Mahsul” brand, which she co-founded with her husband Sarp Çetin on 2010.She is the illustrator of many children’s books published by various publishing houses. In 2019, she was among 61 illustrators in the “Turkish Illustrators 2019 Catalog”, prepared by YATADEM and BASYAYBIR, with her book illustrations. She has been accepted to the @thewomenwhodraw community, which gathers professional women illustrators from all over the world, regardless of race, language or religion. The tale “I’m Calling From Under My Duvet” that focuses on divorcement process of a little girl was published by Timaş Child in 2021. It is also the first children’s book that is authored by her. She also designs social responsibility projects as well as children’s books for brands. She designed “The Children of Hope” book for Make A Wish (Make a Wish Association), in which the stories are authored from village school students that aims to create a hope for children struggling with difficult diseases, is the most remarkable amongst all of her books. She also designs (with Selma Otuk) reading and textbooks for Turkish children whom live in Austria which has been included in the curriculum and is also on sale in German-speaking countries. She is a columnist and illustrator in Bavul Literature Magazine and Birgün Newspaper.As an artist; she opened two solo exhibitions named “Masked Ball” (2004) and “Three Colors” (2007). The most important of the group exhibitions abroad are: The handmade magazine project of “Three Colors” line-poetry works at Malmö University, Sweden under the “Outsiders2005 Project” and the COLORS Notebook Project, Center Pompidou – Paris, Triennale di Milano – Milan, Shanghai Art Museum – Shanghai is exhibited at Shiodome Italia Creative Center – Tokyo. She has participated in nearly eighty group exhibitions at home and abroad with her works designed with the mix-media technique. Some of her works have been chosen to exhibit in various competitions. In the 2020 Covid-19 quarantine days she opened an online exhibition at www.cizgiliedebiyat.com with Evrim Kuran. Her most important award-winning short films, including the “Best Screenplay” award at the International Cannes Junior Film Festival. She has voluntarily taught art for children at TEGV for nearly five years, she is still in the jury team of the Children Biennial and Youth Festival. Gül Çetin tries to learn, produce and design around art, nature, books, children. She is Sarp’s wife and someone who has nothing more important than being Atlas’ mother.