Gül Çetin

enerjimi koruyorum-enerjisa sosyal sorumluluk projesi 2010'dan beri her sene yeniden, yenilenerek

Enerjisa için 2010 yılından beri üzerine yenilikler ekleyerek sürdürdüğümüz 14 ilde, 558 okulda, 250 bin öğrenciye ulaşan, tasarladığımız en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi “Enerjimi Koruyorum” projesidir. Fikri Mahsul olarak hayata geçtiği ilk günden beri konsept geliştirme, ilköğretim çocuklarına yönelik eğitimler, eğitmen eğitimi, tiyatro yazımı, çalışan iletişimi, yazar Ayşegül Dede ile masal kitabı tasarımı, parmak kuklası tiyatro oyunu vb. sunum ve tasarım alanlarında destek vererek, ilköğretim öğrencilerine enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmaya destek oluyoruz.
2010 yılından bu yana çocuklarda enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan “Enerjimi Koruyorum” Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan Protokol neticesinde başlamış, bu kapsamda günümüze kadar 14 ilde, 550 okuldan 250 binden fazla öğrenciye hazırladığımız eğitimler verilmiştir. Proje kapsamında ilkokul öğrencilerine, Enerjisa gönüllü çalışanları enerji verimliliği ile ilgili hazırladığımız eğitim sunumlarını gerçekleştirmekte ardından da profesyonel oyuncularla tiyatro oyunu sergilenmektedir.
Alışkanlıkların, çevre ve tasarruf konusunda farkındalığın oluşmaya başladığı 7-10 yaş aralığındaki çocuklara düzenlenen enerji verimliliği eğitimleri onların dikkatini çekebilecek, ilgi çekici ve eğlenceli içeriklerle hazırlanmakta, Enerjisa’nın gönüllü çalışanlarından oluşan aynı zamanda iç iletişim çalışmalarını yürüttüğümüz “Enerjik Gönüller” tarafından çocuklara sunulmaktadır. Böylece gerçekleştirilen eğitimler ile sosyal sorumluluk bilinci kurum içi kültürde de desteklenmektedir. Bugüne kadar 330 gönüllü çalışan ile 250 binden fazla öğrenciyle buluşulan projede eğitimlere ek olarak, çocukların öğrendikleri bilgileri pekiştirebilecekleri yazdığımız “Bremen Mızıkacıları” isimli bir tiyatro oyunu da sergilenmektedir. 2019 yılında “Küsmesin Yıldızlar” isimli senaryo ile proje çocuklarla buluşmuştur. Tiyatro sonunda aynı isimle hazırladığımız çocuk kitapları çocuklara armağan edilmiştir. Sektöründe bir ilk olan Proje ile, Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündemine Enerji Tasarrufu Eğitimi’ni aldırmakla kalmayıp Proje kapsamında hayata geçirilen online oyun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sosyal eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nda tüm Türkiye’ye sunulmuştur.
Enerjimi Koruyorum sosyal sorumluluk projesi:
2016, Stevie Ödüllerin’nde “Avrupa Yılın Sosyal Sorumluluk Programı” kategorisinde Gümüş Stevie Ödülü
2017, ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ teması altında etkinlik kapsamında, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından ‘Sorumlu Tüketim ve Üretim’ kategorisinde ödülü
2018, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD)’in düzenlediği ve halkla ilişkiler alanında ülkemizdeki en prestijli ödül olan Altın Pusula’da Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Eğitim dalında ödülü
2018, Dünyanın en önemli sosyal sorumluluk ödül programlarından biri olan ve ‘Kalbi olan şirketler’ sloganıyla düzenlenen International Csr Exellence Awards’da “En iyi Enerji Yönetimi” dalında ödül
2019,  Communitas Awards’da “Etik ve Çevresel Sorumlulukta Liderlik” ödülünü kazanmıştır.
Detaylı bilgi için projenin websitesi:
http://www.enerijimikoruyorum.org

şişedeki mektup - wellcare ve toçev işbirliği ile sosyal sorumluluk projesi - 2022

Wellcare ve Toçev işbirliği ile çok severek yazdığım ve çizdiğim 7-10 yaş çocuklara hitap eden “Şişedeki Mektup”  kitabım omeganın kaynağı olan denizlerimizi koruma mesajı veren harika bir sosyal sorumluluk proje kitabı oldu. Wellcare, kitabımızla Toçev çocuklarının eğitimlerine destek oluyor. Lansmanda Sevgili Oylum Talu’nun moderatörlüğünde değerli hocalar Prof. Dr. Güldane Koturoğlu ve Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu omeganın faydaları hakkında bilgi verdiler. TOÇEV Başkanı Sevgili Ebru Uygun vakfın çalışmalarını, çocukların hayatlarına verdikleri desteği paylaştı. Ardından da ben Şişedeki Mektup kitabımızı anlattım. Deniz temasıyla hazırlanmış imza alanımda keyifle ilk okuyucularım için kitaplarımı imzaladım. Kitapları çocuklarla buluşturacak bu anlamlı proje için ve harika lansman için Wellcare ailesine, bizleri buluşturan, her adımda destek olan İletişim Ofisi ekibine çok teşekkür ediyorum.

umudun çocukları - make a wısh derneği sosyal sorumluluk projesi - 2021

“Umudun Çocukları” kitabı hayati tehlike taşıyan hastalıklarla mücadele eden çocukların dileklerini gerçekleştirmek için çabalayan Make A Wish (Bir Dilek Tut Derneği) için tasarımcı, yazar Gül Çetin tarafından gönüllü olarak hazırladı. İmkanları kısıtlı Diyarbakır Kurumcuk Eğitim Köy okulunun değerli öğretmeni Hasan Kartal’ın öğrencileri, umut temalı hikayelerini hiç görmedikleri, tanımadıkları tedavi bekleyen çocukların dileklerinin gerçekleşmesine yardımcı olmak için yazdılar ve böylece onlar hikayeleriyle zorlu hastalıklarla mücadele eden çocuklara umut oluyorlar. Siz de kitabımızı satın alarak çocuklara umut olabilirsiniz.


Dokuz kahraman çocuk yazar:
Azra Tosun, Yusuf Dere, Miraç Kızılboğa, Ramazan Tosun, Avşin Tosun, Emine Tosun, Sefa Tosun, Addas Tosun, Ruken Tosun…

GÖNÜLLÜ KATKI SAĞLAYAN ÇİZERLER

Bilge Keysan – YAVRU KEDİCİK, Ege Karadayı – YAVRU ASLAN ÇİÇO,
Fethi Yılmaz – BİSİKLET, Gül Çetin – MUTLU ÇİÇEKLER, Linda Nihan Lafcı – SAMET,
Rumeysa Zeynep Araçlı – FİGEN VE FİDAN, Sarp Çetin – YAĞMUR, Seçil İskit – BAHAR ve kapak,
Zeliha Aksoylar – KANADI KIRIK SERÇE

Yayın sponsoru ME-NOVA Gelişim
Baskı sponsoru Bidolubaskı

hipp - sosyal sorumluluk proje kitapları-2020-2021

h3

Hipp Türkiye markasının sosyal sorumluluk projesi kapsamında Kids Nook işbirliği ile çocuklar için kitap serisi hazırlıyoruz. Sevgili Ayşegül Dede yazar, ben de çizer olarak hazırladığımız kitaplar Türkiye’nin her yerinden binlerce çocuğa ulaşıyor. Özellikle köy okullarında mini kütüphaneler oluşturuluyor.

saksıda yenilebilir bahçe - ulus Lions kulübü projesi-2021/2022

Gül Batmanoğlu Çetin

Ulus Lions Kulübü’nün 2021-Uluslararası Lions Avrupa Fonu kapsamında “Saksıda Yenilebilir Bahçe” sosyal sorumluluk projesi için “Ekolojik Yaşama Giriş ve Yenilebilir Bahçeler” konusunda tasarladığım sunum, benim de ortaokulum Özel Evrim Koleji”nde 1 dönemlik ders olarak 3. ve 4. sınıf öğrencilerle buluşuyor. Projenin geliştiricisi: Lale Doruk, eğitimlerin anlatıcısı: Elif Orağlı. 3 ay boyunca sabırla sebzelerini büyüten sonra da onlarla kendi salatalarını yapan, hatta onları ev hayvanları ile paylaşanlar bile var. Projenin sonunda emeği geçenlere ve katılan tüm çocuklara Unutulmaz Sağlıkçılar Korusu’nda ağaçlarımız dikiliyor.
Bu güzel projeye dahil olduğum için çok mutluyum, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.
Bu eğitimi alan çocuklar eminim dönüşümün bir parçası olacak ve doğaya sımsıkı sarılacak.

ÇALIŞAN ÇOCUKLARINA ÖZEL CANLI YAYIN-2020

Covid 19 yüzünden, fiziksel mesafeyi koruduğumuz günlerde şirketlerin çalışanlarını ve çocuklarını motive etmek için tasarladığım Geridönüşümlü Sanat Etkinlikleri ile masallarla, geri dönüşümlü malzemelerle hazırladığım etkinliklerle dolu dolu bir saat canlı yayın yapıyorum. Teams üzerinden gerçekleştirdiğimiz programlarda soru-cevap bölümünden sürekli iletişim halinde oluyoruz. Etkinlik sonunda çocukların gönderdikleri kendi çalışmalarının fotoğraflarından online sergiler düzenliyoruz.

İSTANBUL ÇOCUK VE GENÇLİK BİENALİ-halen

2020 yılından beri İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin jurisinde, çocuk ve gençlerden gelen çalışmaların değerlendirme sürecinde gönüllü olarak yer almaktayım.

KİDS NOOK İLE PROJELER-2020

Çocuklar için çok tatlı bir kitapevi olan Kids Nook’ta çizdiğim masallar temalı atölyeler düzenliyorum. Ayrıca Covid-19 karantina günlerinden eve kapanan çocukları biraz olsun neşelendirmek için farklı konseptlerde tasarladığım etkinlikleri paylaşıyorum. Evlerinde baskı alarak rahatlıkla uygulayabilecekleri tarzdaki etkinliklere ulaşmak için logoya tıklayabilirsiniz.  

HEKİM İLAÇ SOSYAL SORUMLULUK KİTAP PROJESİ-2019

2019 yılında Hekim İlaç markasının Argivit ürün grubu için hazırladığımız sosyal sorumluluk kitap projesi binlerce çocuğa ulaştı. Zürafa Argi, Yaprakları Kim Yedi?, Yazar: Ayşegül Dede, Çizer: Gül Çetin 

3zTEO3xf_400x400

TegV GÖNÜLLÜ SANAT EĞİTMENLİĞİ 2007-2012

2007- 2012 yılları arasında (üniversite yıllarımda) her haftasonumun bir gününü Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gönüllüsü olarak çocuklarla geçirdim. 9-12 yaş arası imkanı olmayan çocuklara “Kendime Yolculuk”, “Birikim Eğitimi”, “Kariyerime Yolculuk” eğitimleri, “Düşler Atölyesi”, “Küçük Sanatçılar” adı altında sanat ve tasarım eğitimleri verdim. Eğitimleri renkli hale getirmek için geziler, konuk yazar sohbetleri, tiyatro ve sergiler düzenledim. “Gönüllü olmak anlatılmaz, yaşanır.” diyorum ve herkesin bu duyguyu hayatında bir kere olsun tatmasını diliyorum.